Makaleler » Siber Güvenlik Haberleri » Yanınızda akıllı telefon olmadan bir tatil düşünemezsiniz değil mi?

Yanınızda akıllı telefon olmadan bir tatil düşünemezsiniz değil mi?

Günümüzde karşılaştığımız tüm sahte uygulamaları ve dolandırıcılık yöntemlerini düşündükçe, akıllı telefon için güvenliğin tatil öncesi evde başladığını aklınızdan çıkarmayın.

Tatilciler eskiden uzun bir yolculuğa hazırlanırken kaybolmaktan endişe ederlerdi, bu yüzden yanlarına harita, pusula, radyo, sözlük ve el feneri alırlardı. Şimdi hepsi küçük, kompakt bir telefona entegre edilmiş durumda. Bu nedenle birçoğumuzun yanında bu küçük asistan olmadan bir yolculuk hayal edememesi şaşırtıcı değil.  

Ancak tarihteki gezginlerin korsanlara ve eşkıyalara karşı dikkatli olmaları gerektiği gibi günümüz turistlerinin de kendilerini siber suçlulardan korumaları gerekiyor.  

ESET Mobile Security’yi Şimdi Deneyin! 

Riskler oldukça yüksek olabilir. Tehdit aktörleri akıllı telefonları yalnızca sahiplerinin kimliklerini veya paralarını çalmak için kötüye kullanmakla kalmaz, aynı zamanda işverenlerinin iş sistemlerine de giriş yapabilirler. Dürüst olalım: kaçımız kişisel akıllı telefonlarımızı iş için kullanıyoruz ya da tam tersi? İş ile eğlenceyi karıştırmayın derler ama günümüzde bundan kaçınmak zor. 

Siber güvenlik evde başlar  

Bağımsız BT-Güvenlik Enstitüsü AV-TEST, Nisan 2024 itibariyle akıllı telefonların yaklaşık 35 milyon Android kötü amaçlı yazılım örneğiyle karşı karşıya kaldığını göstermiştir. Siber suçluların artan açgözlülüğü, Android tehditlerinin %22 oranında arttığına dikkat çeken en son ESET H2 2023 Tehdit Raporu’nda da görülmektedir 

Siber suçlular daha yaratıcı hale geldikçe mobil cihaz güvenliğinin sadece cihazı yakın tutmak ve kafelerdeki ücretsiz Wi-Fi’ye erişmemekten çok daha sofistike olması gerekiyor.  

ESET araştırmanın yazısında bahsettiği gibi tehlikeler, hevesli bir gezginin bir varış noktası hakkındaki ziyaretçi/turist tavsiyelerini kontrol etmeye başladığı anda başlar.  

Tehdit aktörleri, kurbanların kişisel verilerini ve paralarını çalmak için yasal festival, seyahat veya konaklama web sitelerini kötüye kullanabilir ve aynı şeyi yapmak için kötü amaçlı yazılım dağıtabilir veya taklit web siteleri oluşturabilir. Bir başka tehdit de sahte çeviri uygulamaları ya da truva atına dönüştürülmüş yasal sohbet uygulamaları gibi kötüye kullanılan uygulamalardan gelebilir.  

Dahası, bu saldırıların bazıları gerçekten akıllı telefon kullanıcılarını hedef almak yerine örneğin ele geçirilen kurumsal hesaplar aracılığıyla işverenlerin iç sistemlerine erişmek için tehlikeye atılmış mobil cihazları kötüye kullanmayı amaçlamaktadır.  

Güvende kalmak 

Seyahat dolandırıcılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bloga göz atın. Kendinizi nasıl koruyacağınıza dair birkaç ipucu:  

  • Mümkünse tatile kurumsal cihazlarınızı götürmeyin ve kişisel cihazlarınızı iş için kullanmayın.  
  • Yazılımınızı güncelleyin ve cihaz verilerinizi düzenli olarak yedekleyin.  
  • Kaybolan veya çalınan bir cihazı bulmanıza yardımcı olacak hırsızlık önleme araçlarını kurun.  
  • Otomatik bağlanmayı durdurun ve herkese açık herhangi bir kablosuz erişim noktasına bağlanmadan önce iki kez düşünün. 
  • Herkese açık bir kablosuz erişim noktasına bağlanmak zorunda kalırsanız VPN kullanın. Çevrimiçi bankacılık veya çevrimiçi alışveriş gibi hassas işlemleri gerçekleştirmeden önce iki kez düşünün. 
  • Özellikle web sitelerinden ve üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama indirirken dikkatli olun. 
  • Yeni bir uygulamayı indirmeden önce her zaman geliştiricinin geçmişini ve uygulama incelemelerini kontrol edin.  
  • Yeni uygulama garip davranmaya başlarsa, hemen silin.  
  • Biletleri yalnızca bir etkinlik organizatöründen veya resmi ve güvenilir bir üçüncü taraf satıcıdan satın alın. 

Güvenilir siber güvenlik 

Son ama tartışmasız en önemli ipucu, önlemeyi vurgulayan saygın bir mobil güvenlik yazılımı indirmektir. Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden, insan gözüyle tespit edilemeyen veya temel antivirüs yazılımları tarafından yakalanamayan sofistike siber kampanyalar olduğunu unutmayın. 

Bu da mobil kullanıcıların kendilerini bu gelişmiş tehditlerden koruyacak güvenilir bir siber güvenlik çözümüne sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor.   

ESET Mobile Security proaktif bir yaklaşım benimser ve tehditleri indirme işlemi sırasında, hatta yükleme gerçekleşmeden önce tespit edip engelleyebilir. Bu, tehdidin kullanıcıya asla ulaşmayacağı anlamına gelir. EMS, indirme klasörlerindeki tüm dosyaları tarar ve kılık değiştirmiş zararlıyı içeri almadığınızı iki kez kontrol etmek ve mevcut uygulamaları taramak için de kullanılabilir.  

ESET Mobile Security Premium ayrıca Anti-PhishingAnti-TheftPayment Protection ve App Lock gibi kullanışlı araçlarla birlikte gelir. Bunlar, yanlışlıkla bilinen bir kimlik avı web sitesini ziyaret etmeleri, mobil cihazlarının çalınması veya birisinin bir banka veya çevrimiçi mağaza ile iletişimlerini kesmek istemesi durumunda yolcuların verilerini korur.     

Seyahatinizin tadını çıkarın  

Bunların hiçbiri sizi seyahatinizin tadını çıkarmaktan alıkoymamalıdır. Tam tersine, tatil yapmak rahatlatıcı bir deneyim olmalıdır! 

Doğru siber güvenlik çözümüyle (ve biraz farkındalıkla), cihazınızın güvende olduğunu ve dijital ilerlemenizin korunduğunu bilerek siber uzayda sürekli etrafınızı kolaçan etmeden  harika zaman geçirebilirsiniz.  

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5